ILE DUCHA W DUCHOWOŚCI ?

„W supermarkecie jedzenie jest zapakowane w folię, kapusta czy brokuły, wszystkie są w nią owinięte. W opakowaniach wydają się zupełnie odrębnie istniejącymi. Trudno sobie wyobrazić, że swój początek mają na polu. Gdy się je tam widzi, to widzi się także korzenie wnikające głęboko w ziemię, zależność tej rośliny od słońca, deszczu itd. W sklepie wydaje się, że jest całkowicie odrębna, samodzielna. Można to porównać do narodzin, czujemy się wolni, samodzielni, odrębni, prosto z mamusinego supermarketu.”

Chogyam Trungpa

W KSIĄŻCE JEST TAKI FRAGMENT, W KTÓRYM JACEK ROZWAŻA WIZYTĘ U PSYCHIATRY. MA JEDNAK W GŁOWIE SŁOWA OJCA, KTÓRY TWIERDZIŁ, ŻE DO TEGO TYPU LEKARZY CHODZĄ TYLKO „TAKIE PEDAŁY JAK JEGO BRAT”. ZAMIAST PSYCHIATRY, JACEK ZACZYNA WIĘC MEDYTOWAĆ.

W książce to jest dość szczególny kontekst, bo ojciec bohatera jest cwaniakiem z Bazaru Różyckiego i on nie może powiedzieć nic innego. No ale jest takie pojęcie jak duchowy eskapizm. Dotyczy ono osób, które zamiast realnie rozwiązywać swoje problemy, wybierają ścieżkę duchową. Kiedy wyciszmy umysł, medytacja może wydawać się rozwiązaniem, ale moim zdaniem może stać się też przeszkodą. I taką przeszkodą dla wielu osób mogą być działania duchowych influencerów z coraz to nowymi „transformującymi kursami”. Z resztą oni już akurat niczego nie udają i ogłosili, że „pieniądze są duchowe”. I że oni te pierdoły komuś sprzedają, to budzi mój podziw.

ZDAJE SIĘ, ŻE IDZIE IM CAŁKIEM NIEŹLE.

Oczywiście. Siedzą na Bali, a followersów mają w Polsce. Nie wiem, czy zauważyłaś, że ta współczesna duchowość przestała być wspólnotowa. Oczywiście można pomyśleć, że wokół tych celebrytów zbudowana jest jakaś społeczność, ale ona skupiona jest wokół produktów. Buddyzm w założeniu był wspólnotowy. Nauczyciele buddyjscy ćwiczą się dziesiątki lat, a nie kilka miesięcy. Ta praktyka jest za darmo. No i buddyzm nie jest o spokoju umysłu. Jest o czymś dużo głębszym. Jest zaprzeczeniem kapitalistycznego kołowrotka.

Zapraszam do subskrypcji newslettera: https://piniak.substack.com/ Gdzie będę się z wami dzielić wszystkim tym co dla mnie ważne od tekstów, podcasty, tłumaczenia i inspiracje.