CHOROBA „ROZWOJU”

Zamęczamy się na trzy sposoby: wyobrażaniem, wysilaniem i planowaniem. Jak owad w pajęczej sieci – im bardziej się szarpiemy, tym mocniej więźniemy.

Njoszul Khen Rinpocze (1932–1999)

Dziennikarka śledcza Sarah Berman bada szokujące praktyki NXIVM, kultu prowadzonego przez Keitha Raniere’a. Przez jego organizację przewinęły się tysiące ludzi, w tym znane postaci Hollywood, takie jak córka Lindy Evans z „Dynastii” czy Allison Mack z serialu „Smallville”, która po latach przyznała się do stręczycielstwa na rzecz sekty. Autorka opisuje historie młodych kobiet, które szukając wsparcia, trafiły do niewoli. Były wykorzystywane seksualnie, szantażowane, głodzone. Znosiły kary cielesne i pozwalały wypalać na skórze inicjały lidera.

„Nie nazywaj tego kultem” to fascynujący, a zarazem przerażający opis działalności NXIVM. Począwszy od indoktrynujących szkoleń, tworzenia sieci kontaktów i werbowania nowych członkiń, poprzez unikanie przez dziesięciolecia oskarżeń, na śledztwie ujawniającym szokującą prawdę skończywszy.

Teksty: https://www.vice.com/en/contributor/sarah-berman

„Hale-Bopp przynosi zamknięcie Bramie Nieba … Nasza 22-letnia klasa tutaj na planecie Ziemia w końcu dobiega końca – ‚graduacja’ z Ludzkiego Poziomu Ewolucyjnego. Jesteśmy szczęśliwie przygotowani do opuszczenia ‚tego świata’ i udania się z załogą Ti.” Dla większości ludzi jest prawie niemożliwe zrozumienie samego istnienia, nie mówiąc już o przegadanym, aczkolwiek niepodważalnym uroku kultów zagłady, jednak na przestrzeni dziejów były one chorobliwie fascynującymi zjawiskami.

Dziwaczne i często obiektywnie komiczne wierzenia tych odbiegających od normy denominacji są tak dalekie od większości ludzi w społeczeństwie, że nawet straszliwe losy, które spotkały oddanych uczniów tych kultów, były wielokrotnie sprowadzane do tanich, wyświechtanych puent. Zwrot „picie Kool-Aid” stał się nadużywanym wyrażeniem, regularnie używanym w żartobliwych rozmowach, mimo że jest to obraźliwe odniesienie do nasączonego cyjankiem Flavor-Aidu, który 908 członków (w tym wiele dzieci) sekty Peoples Temple w Jonestown w Gujanie spożyło na polecenie swojego przywódcy, wielebnego Jima Jonesa, w 1978 roku.

David Koresh, przywódca Dawidowców, miał głębokie przekonania oparte na Księdze Daniela i Księdze Objawienia, a jego sekta wierzyła, że świat jest w mocy Szatana i że narody łączą się, tworząc nowy Babilon. Dawid miał nadzieję na ustanowienie królestwa w Jerozolimie, gdzie, według niego, poniesie męczeńską śmierć. Siedzibą sekty był kompleks zwany Mount Carmel Center położony w Waco w Teksasie. W ostatnim rękopisie sporządzonym przez Koresha, zachowanym przez kobietę o nazwisku Ruth Riddle, która uciekła z pożaru, przywódca sekty obszernie mówił o swojej tożsamości i tajemnicy Siedmiu Pieczęci. Koresh twierdził, że jest tajemniczym Barankiem z Księgi Objawienia, który otwiera zapieczętowany zwój, a także postacią, która jedzie na Białym Koniu, gdy otwierana jest pierwsza pieczęć.

Chociaż Waco pozostaje sławne bardziej ze względu na oblężenie kompleksu Koresha przez agentów federalnych i śmierć Branch Davidians, kilka lat później doszło tam do masowego samobójstwa dokonanego przez jeden z najbardziej znanych kultów zagłady w historii Ameryki. Na papierze, wyjątkowo nieortodoksyjna ideologia głoszona przez Heaven’s Gate plasuje się blisko szczytu listy najbardziej dziwacznych przepowiedni końca świata, a zbudowana była na mieszance chrześcijańskiej, gnostyckiej, nadprzyrodzonej, New Age i pozaziemskiej liryki. Chociaż kult nie mówił po chrześcijańsku, był wyraźnie apokaliptyczny, a jego system wierzeń był dziwną mieszanką między science fiction a podstawowym przesłaniem Objawienia. Przywódca kultu, Marshall Applewhite, i jego żeńska towarzyszka, Bonnie Nettles, doszli do wniosku, że są dwoma świadkami wspomnianymi w Objawieniu 11:3-4: „I dam moc dwóm moim świadkom, i będą prorokować tysiąc dwieście sześćdziesiąt dni, obleczeni w worek. To są dwa drzewa oliwne i dwie latarnie stojące przed Bogiem Ziemi.”

Applewhite wierzył, że Ziemia zostanie przekształcona i odnowiona, a złe byty (nie bestie, ale w tym przypadku kosmici) zwane Lucyferianami spiskują przeciwko ludzkości. Jego zdaniem wybrani członkowie Heaven’s Gate zostaną zabrani na statek kosmiczny, gdy nadejdzie odpowiednia godzina. Okazja do przyłączenia się do Chrztu nadarzyła się wraz z przejściem komety Hale-Bopp w 1997 roku. Applewhite powiedział swojemu zgromadzeniu, że statek kosmiczny podążał za kometą i że to wydarzenie oznaczałoby zamknięcie bram Nieba, czyniąc statek kosmiczny ostatnią okazją do opuszczenia Ziemi. W ciągu trzech dni 39 członków popełniło rytualne masowe samobójstwo, wszyscy ubrani identycznie, aby zostać pochłoniętym przez UFO.

Heaven’s Gate: The History and Legacy of Marshall Applewhite’s Notorious Doomsday Cult stanowi kronikę osławionego kultu i masowego samobójstwa. Wraz ze zdjęciami ważnych ludzi, miejsc i wydarzeń, dowiesz się o Heaven’s Gate jak nigdy dotąd.”

Zapraszam do subskrypcji newslettera: https://piniak.substack.com/ Gdzie będę się z wami dzielić wszystkim tym co dla mnie ważne od tekstów, podcasty, tłumaczenia i inspiracje.