MAG
Słowo „mag” etymologicznie wywodzi się od perskiej nazwy kapłana Zaratustry – Mager Zoroastrimus. W średniowieczu i renesansie mag to postać alchemika. Magowie uważani byli w dawnych wiekach za osoby mistyczne, o nieprzeciętnej czystości. Byli też osobami uosabiającymi wewnętrzną potrzebę człowieka pokonującego swój zwierzęcy pierwiastek.
W alchemii i dywinacji Mag był symbolem odwiecznej chęci panowania człowieka nad światem przy pomocy magicznych przedmiotów, zaklęć i formuł. Jego odpowiednikami alchemicznymi są metal oraz rtęć i czerwona tynktura. Połączenie na karcie kolorów białego, czerwonego i czarnego jest wyraźnym odniesieniem do alchemicznego procesu przemiany. Barwy te ulegają zmianie pod wpływem światła: czerń przechodzi w biel, pochłaniając inne barwy, zaś biel przechodzi w czerwień symbolizującą rozpalanie ognia ducha.
W Tarocie Mag jest kartą należącą do Arkanów Wielkich, oznaczoną numerem I, utożsamianą z Hermesem Trismegistosem.
Karta jest symbolem mądrości, samoświadomości i wyrażania siebie, przemiany i początku wszelkich spraw.
Archetyp: czarodziej.
Ciało: głowa.
Nazwa karty: Mag, Magik, Kuglarz, Czarownik, Czarnoksiężnik, Minstrel (wędrowny sztukmistrz), Szewc, Szarlatan, Paź, Alchemik, Mag Mocy, Hermes Trismegistos, Sztukmistrz, Mag Siły, Manu. Nazwa tej karty kształtowała się przez wieki. Początkowo odnosiła się do „rzeczy niewiele znaczącej” (nosiła wówczas nazwę El Bagatella), zapewne z powodu niskiej wartości liczbowej karty. Dopiero w XX w. karta otrzymała nazwę Maga (jako pierwszy nadał ją A.E. Waite). Nie jest do końca jasne, kogo przedstawia: według różnych autorów, rysunków zamieszczanych przed postacią na stole i tradycji, mógłby być to uczony, złotnik, lekarz albo kupiec, nigdy jednak czarodziej, co sugerowałaby nazwa karty. Postać na karcie jest pośrednim stanem między biednym Głupcem a bogatym Cesarzem, zaś celem tej karty jest wskazanie drogi dalszego życia przez postać metaforycznie nazwaną „magiem”. Stąd też Mag ma symbole kupca (monety, miecz, buławę i kielich – które są równocześnie symbolami czterech dworów Tarota, zob. Dworskie karty) oraz mędrca (pałeczkę).
Nazwa w różnych językach: Le Bateleur, der Magier, Il Bagatto, Il Mago, the Magican.
Kabała – sefirot (Drzewo Życia): Malkut; Ścieżka 12 łącząca Keter z Biną.
Kabała – litera hebrajska: Alef (A), Beth (wg Levi’ego).
Kabała – wartość liczbowa: 1, 2.
Kolory: żółty, biały, czerwony, czarny.
Liczba karmiczna: 1.
Liczba numerologiczna: 1.
Mitologia: Hermes Trismegistos, grecki Hermes posłaniec bogów, Prometeusz, Henoh, Thoth, Ozyrys.
Okultystyczne znaczenie: ojciec, mistrz duchowy.
Planeta: Merkury, Pluton i Mars.
Przesłanie karty: czyń, co chcesz! Panuj nad samym sobą, działaj!
Symbole Crowley’a: mag przedstawiony jest tu pod postacią greckiego boga Merkurego jako uskrzydlonego posłańca (żółte skrzydła pod stopami oznaczające mądre i dobre nowiny) mającego osiem ramion symbolizujących żonglowanie różnymi narzędziami służącymi do komunikacji międzyludzkiej. Są to: moneta (symbol ciała, materii) z ośmioramienną gwiazdą Merkurego, ogień (przemiana, inspiracja), laska (duchowość, filozofia) zakończona głową Ibisa (egipski symbol mądrości), strzała (określenie konkretnego celu), zwój (efekty pracy twórczej), jajo uskrzydlone (pozazmysłowe postrzeganie), kielich (emocje, seksualność, uczucia) i miecz (logika, intelekt). Przed magiem stoi kaduceusz (symbol porozumienia), zakończony na czakrze podstawy skrzydlatym dyskiem oraz zstępujacą gołębicą. Nad głową maga dwa węże (egipski symbol regeneracji i uzdrowienia) tworzą znak nieskończoności. Za postacią maga kryje się Małpa Thota, symbolizująca iluzję.

W talii projektowanej przez Friedę Harris (talia Crowley’a) istnieją trzy wersje karty Maga: Mag Biały, Czarny i Transcendentny. Jedna tylko wersja weszła w skład talii Crowley’owskiej (tzw. Mag Transcendentny) i jest obecnie reprodukowana w taliach wydawanych przez U.S. Games Systems, Inc. Pozostałe dwie F. Harris wykonała jako inną wersję, jednak nie zostały zaakceptowane przez Crowley’a i nigdy nie weszły do jego talii Tarota Thota.
Symbole Hermetic: starszy wiekiem czarodziej stoi w magicznym kręgu. W prawej ręce trzyma podniesioną do góry różdżkę zakończoną hekasgramem (różdżka Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku), w lewej – zwój (spisana wiedza). Na głowie nosi czapkę ze skrzydłami Merkurego, planetarnego opiekuna karty. Merkury z kaduceuszem w ręku stoi również przed magiem i wskazuje mu kierunek światła słonecznego (symboliczny kierunek rozwoju oraz droga do oświecenia). Od Merkurego rozchodzą się koncentryczne koła Ain Sof, nierozpoznawalna nicość. Nad magiem skrzydlaty dysk, symbol Słońca i mocy okultystycznej, z wpisanym weń astrologicznym symbolem Merkurego. Mag stoi w okręgu, na którym znajduje się kilka przedmiotów: cztery symbole żywiołów, trzy symbole dworów Tarota (kielich, miecz, moneta; brak buław), sztylet, zwiędłe kwiaty (symbol przemijania) oraz zapalona za magiem świeca.
Symbole marsylskie: młody mężczyzna stojący przodem do widza na prostym podłożu (symbol Ziemi), w palcach prawej ręki trzyma różdżkę, lewą rękę trzyma z kolei na wysokości talii. Na głowie nosi zielony kapelusz z czerwoną podszewką oraz rondem w kształcie znaku nieskończoności. Przed nim stół (symbol realizmu), na którym leżą cztery przedmioty nawiązujące do żywiołów (symbol Przyrody) oraz dworów Tarota: powietrza (Miecze), ziemi (Monety), wody (Kielichy) i ognia (Buławy). Postawa Maga sugeruje, że zanim zacznie on działać, najpierw musi dokonać wyboru i porównania.
Symbole Waite’a: uśmiechnięty i pewny siebie młodzieniec stoi przodem do widza. Ubrany jest w czerwoną tunikę (symbol energicznej siły woli) oraz białą koszulę (czystość charakteru) przepasaną Uroborosem, wężem zjadającym swój ogon (symbolizującym mądrość). Nad głową, na której nosi białą opaskę (czystość umysłu), widać znak nieskończoności. Mag w prawej dłoni trzyma różdżkę uniesioną wysoko ponad głowę, jego lewa ręka zaś sztywno zwisa i palcem wskazującym skierowana jest ku ziemi. Ta dwoista symbolika wskazuje na czerpanie z Wszechświata łaski, cnoty i światła potrzebnych do życia na ziemi. Oznacza również związek człowieka z ziemską materią i życie zgodne z prawami natury, czyli strukturalną równowagę między makrokosmosem (bóg) i mikrokosmosem (człowiek). Zgodnie z zasadą hermetyzmu „to, co na górze, to i na dole, i to, jak na dole, tak i na górze”. Przed Magiem stoi stół (symbol rzeczywistości i losu człowieka), na którym ułożone są tarotowe symbole czterech żywiołów: powietrza, ziemi, wody i ognia (odpowiednio: miecz, pentakl, kielich i buława, będące równocześnie symbolami czterech kolorów Tarota). Są one symbolicznym przedstawieniem wszystkiego, co ma do dyspozycji, a także wszystkiego, co może osiągnąć człowiek na drodze swojego życia. Karta Maga jest namalowana na żółtym tle i otoczona jest bujnymi kwiatami, symbolem przemijania, również symbolizującymi płaszczyznę nieświadomości oraz wzrastające aspiracje: czerwonymi różami (symbolizującymi życie) oraz białymi liliami (symbolizującymi śmierć).
Symbolika karty: uśpione moce, które trzeba rozwinąć, człowiek, siła, odwaga, początek, optymizm, wyrażanie siebie, dojrzała świadomość.
Znaczenie dywinacyjne: świadome rozpoznawanie własnych możliwości i potrzeb, szczególna siła do działania, uduchowienie postaci mającej niewymuszoną siłę twórczą, konsekwentne realizowanie własnych planów, człowiek wierzący w geniusz ducha i intuicji oraz umiejący doskonale wybierać to, co w danej chwili jest najodpowiedniejsze dla jego rozwoju spośród uczuć (kielich), rozumu (miecz), działań (buława) i wartości (pentakl, moneta); kreatywność, kompetencja, inspiracja, poczucie własnej wartości, konkretyzowanie planów i dążenie do wytyczonych celów, samoświadomość, twórcza swoboda.
Zodiak: Skorpion.
Żywioł: Powietrze.
Tomasz Suma. „Leksykon symboli Tarota”.
Zapraszam do subskrypcji newslettera: https://piniak.substack.com/ Gdzie będę się z wami dzielić wszystkim tym co dla mnie ważne od tekstów, podcasty, tłumaczenia i inspiracje.