BUDŻET

dnia

W tym tygodniu w odcinku „The Watchdog”, Lowkey dołącza do weterana dziennikarstwa Johna Pilgera, który dzieli się swoją opinią na temat postaci politycznych od lidera Partii Pracy w Wielkiej Brytanii Keira Starmera, założyciela Wikileaks Juliana Assange’a i wenezuelskiego rewolucjonisty Hugo Chaveza oraz ujawnia prawdę o naszym systemie politycznym i jego uzależnieniu od wojny.

Pilger rozpoczyna omawianie sprawy Juliana Assange’a, dyskredytując nie tylko zasadność ustawy Espionage Act (1917), ale także same zarzuty, które Pilger określił jako „fałszywe”. Czyniąc to, obaj komentatorzy podkreślili uderzające podobieństwa między tą sprawą a sprawą Gary’ego Webba. Webb był kalifornijskim dziennikarzem, który ujawnił rolę CIA w zalewaniu czarnych społeczności w całej Ameryce crackiem. Spotkał się z ogromnym sprzeciwem i został później znaleziony martwy w swoim mieszkaniu.

Rozmowa przeszła później w dyskusję, oceniając relacje między służbami wywiadowczymi a państwowymi mediami.

Czerpiąc przykłady z osobistych doświadczeń w Kambodży i Wietnamie, Pilger podkreślił, jak w latach 80. został poddany operacji inwigilacji przez służby wywiadowcze, które oznaczyły dziennikarza-weterana jako „prokremlowskiego”.

„Prawdziwym zagrożeniem dla establishmentu nie są Chiny czy Rosja, ani wszystkie inne obiekty paranoi. To ty. To ludzie” – podsumował.

Czy między mediami głównego nurtu a państwem brytyjskim istnieją drzwi obrotowe? Przez cały podcast Pilger potwierdza pogląd, że „wolna prasa odeszła, to ironiczne określenie, tak samo jak media głównego nurtu.”

Lowkey mówi następnie o Lornie Ward, byłej redaktorce wiadomości zagranicznych w Sky News, która była również doradcą zastępcy dowódcy NATO. W odpowiedzi na ten przykład Pilger przypomina Lowkeyowi, jak ta praktyka „nie była rzadka” w tym okresie.