KOSZTY PRACY

SHIREEN ABU AKLEH: PIONIERKA, KTÓRA DAŁA GŁOS PALESTYŃCZYKOM

aljazeera.com

SHIREEN ABU AKLEH, PALESTYŃSKA DZIENNIKARKA AL JAZEERY, ZABITA W ŚRODĘ PRZEZ SIŁY IZRAELSKIE, BYŁA WETERANKĄ KORESPONDENCJI TELEWIZYJNEJ, KTÓRA STAŁA SIĘ ZNANA W ŚWIECIE ARABSKIM DZIĘKI ODWAŻNYM RELACJOM Z KONFLIKTU IZRAELSKO-PALESTYŃSKIEGO.

Przyjaciele i współpracownicy opisywali Abu Akleh jako odważną i życzliwą reporterkę o „zaraźliwym śmiechu”, która w ciągu prawie trzydziestoletniej kariery opowiadała o walce Palestyńczyków.

„Nasza strata jest ogromna” – powiedziała Nida Ibrahim, korespondentka Al Jazeery i współpracowniczka Abu Akleh na okupowanym Zachodnim Brzegu. „Była życzliwa, oddana i poświęcona. Znała tę historię na wylot i rozumiała jej niuanse. Wnosiła do swoich reportaży bogactwo informacji”. Mówiąc przez łzy, Ibrahim opisał Abu Akleh jako „wyjątkową” istotę ludzką, która była „bardzo znana, ale skromna” i zaangażowana w swój zawód. W chwili śmierci Abu Akleh uczyła się hebrajskiego, aby lepiej rozumieć izraelskie narracje medialne, i właśnie ukończyła studia w zakresie mediów cyfrowych – powiedział Ibrahim.

„Jest nie tylko weteranką, która od lat zajmuje się tą tematyką, ale także osobą, która chętnie się uczy i stara się przekazywać informacje za pomocą nowych środków”.

Urodzona w Jerozolimie w 1971 r. Abu Akleh, która była chrześcijanką, początkowo studiowała architekturę, a następnie wybrała dziennikarstwo na Uniwersytecie Yarmouk w Jordanii. Po ukończeniu studiów wróciła do Palestyny i pracowała dla kilku mediów, w tym dla Radia Głos Palestyny i Amman Satellite Channel. Dołączyła do Al Jazeera Media Network rok po jej uruchomieniu w 1996 r. jako jedna z pierwszych korespondentek terenowych tej arabskojęzycznej sieci z siedzibą w Katarze i zyskała sławę dzięki relacjom z drugiej palestyńskiej Intifady w 2000 r.

„Wybrałam dziennikarstwo, aby być blisko ludzi” – powiedziała Abu Akleh w jednym z nagrań wideo. „Może nie jest łatwo zmienić rzeczywistość, ale przynajmniej mogłam przekazać ich głos światu”.

Jako dziennikarka telewizyjna Abu Akleh relacjonowała wydarzenia wielkie i małe, od wojen w Strefie Gazy w latach 2008, 2009, 2012, 2014 i 2021 po brawurową ucieczkę sześciu Palestyńczyków z więzienia o zaostrzonym rygorze w północnym Izraelu we wrześniu ubiegłego roku. Relacjonowała również wydarzenia regionalne, w tym wojnę w Libanie w 2006 roku.

„Shireen była pionierem, inspiracją dla nas wszystkich” – powiedziała Dalia Hatuqa, dziennikarka Al Jazeery, która jest bliską przyjaciółką Abu Akleh – „Jej obecność stała się synonimem Al Jazeery”. W szczytowym okresie drugiej Intifady, Hatuqa wspomina izraelskich żołnierzy, którzy chodzili po palestyńskim mieście Ramallah i „naśladowali ją, wykrzykując przez megafon jej słynne końcowe wersy”: Shireen Abu Akleh, Al Jazeera, Ramallah”.

Dla swoich przyjaciół Abu Akleh była kimś więcej niż tylko twarzą Al Jazeery w Palestynie. „Miała zaraźliwy śmiech. Uwielbiała podróżować, zwiedzać świat, robić zakupy, bawić się” – mówi Hatuqa. „Straciła matkę i ojca, gdy była młodsza, i widziała wiele okrucieństwa na świecie, zwłaszcza w Palestynie, ale to nigdy nie powstrzymało jej od doceniania życia i cieszenia się nim”.

Dodała: „Jej głos był tak piękny, nawet gdy opowiadała historie rozdzierające serce”.

Abu Akleh była na misji w mieście Jenin na okupowanym Zachodnim Brzegu, relacjonując izraelskie naloty na obóz dla uchodźców, kiedy została zabita. Strzelono jej w głowę, gdy miała na sobie niebieską kamizelkę z wyraźnym napisem „PRESS”.

W swoim oświadczeniu Al Jazeera Media Network nazwała zabójstwo Abu Akleh „rażącym morderstwem” i „haniebną zbrodnią”. Sieć oskarżyła siły izraelskie o ostrzelanie dziennikarki i zamordowanie jej z „zimną krwią”.

Izraelska armia zaprzeczyła, jakoby celowała do dziennikarzy, i zaproponowała wspólne śledztwo w sprawie śmierci Abu Akleh w obliczu rosnącego oburzenia.

Tamer Al-Meshal, który pracował z Abu Akleh w czasie jej zabójstwa, nazwał ją „wzorem” dla palestyńskich i arabskich dziennikarzy.

„Do ostatniej sekundy była profesjonalna i wytrwała w swojej pracy” – powiedział.

„Ostatnią wiadomość Shireen Abu Akleh wysłała do Al Jazeery e-mailem o 6:13 rano, w której napisała: ‚Siły okupacyjne szturmują Jenin i oblegają dom w dzielnicy Jabriyat. Jadąc tam, przekażę wam wiadomości, jak tylko obraz będzie jasny”. My i widzowie nie wiedzieliśmy, że ta wiadomość, którą wysłała, będzie wiadomością o jej męczeńskiej śmierci”.